تفکرات اشتباه

از آنجا که بال پاراگلایدر از جنس پارچه بوده و معمولا همگان در اولین نگاه این وسیله را با چتر یا اصطلاح چتر بازی اشتباه میگیرند اما تفاوت این دو وسیله در نوع استفاده آنهاست به این شکل که چتر سقوط وسیله ایی است برای نزول فوری در آسمان و اما پاراگلایدر وسیله ایی است برای ماندن در آسمان و پرواز کردن همچون یک پرنده و این امر این دو وسیله را در دو دسته جداگانه قرار میدهد و کسانی که از چتر سقوط استفاده می کنند به نام چترباز و در همین دسته قرار میگیرند و کسانی که از پاراگلایدر استفاده می کنند به نام خلبان وسیله فوق سبک شناخته می شوند و گواهینامه خلبانی فوق سبک پاراگلایدر دریافت می کنند.

دستگاه مورد استفاده در پرواز (اینستورمنتها)

یک خلبان پاراگلایدر از دستگاهایی مانند: آلتی وریوو، جی پی اس، بی سیم و قطب نما استفاده مي کند.

 • آلتی وریوو:
  Alti-Vario meter دستگاه فشار سنجی بارومتریکی است که فشار هوا را در خود آنالیز کرده و به متر تبدیل میکند و با کمک آن خلبان متوجه حد تغییرات ارتفاعی در پرواز می شود با صدای بوق مخصوصی که می دهد.

 

 • جی پی اس :
  Global Position System يا دستگاه موقعیت شناس دستگاهي است كه با اتصال با ماهواره هایی که اطراف زمین مستقر هستند موقعیت ما را محاسبه کرده و به شکل اعداد موقعیت را به ما معرفی میکند که در دو خط افقی و عمودی می باشد با استفاده از جی پی اس در پرواز و دانستن موقعیت خلبان خیلی ساده تر و ایمن تر پرواز می کند.

 

 • قطب نما:
  از آنجائی که پاراگلایدر یک وسیله است که با قدرت باد و شرایط خاص هوا پرواز می کند پس هر نیرویی از سمت باد به این وسیله باعث جا به جائی در آسمان می شود حتی اگر در یک مسیر مستقیم باشیم. قطب نما به ما کمک می کند که مسیر را کاملا اصلاح کنیم مخصوصا که جی پی اس در نزدیکی ابر یا درون ابر مقداری خطا به ما نشان میدهد.

 

 • بيسيم:
  بيسيمها در دو طيف فركانسي قرار ميگيرند:
  VHF: قابل استفاده براي ارگانها و سازمانهاي دولتي
  UHF: باند فركانسي آزاد براي استفاده عموم
  استفاده بيسيم جهت ارتباط مربي و هنرجو در حال پرواز ميباشد يا خلبانان در حال پرواز كه در يك مسير پروازي در كنار هم مي باشند.

 

مطلب شماره نه

لورم ایبسوم متنی تستی است که در صنعت چاپ مورد استفاده قرار میگیرد لورم ایبسوم متنی تستی است که در صنعت چاپ مورد استفاده قرار میگیرد لورم ایبسوم متنی تستی است که در صنعت چاپ مورد استفاده قرار میگیرد لورم ایبسوم متنی تستی است که در صنعت چاپ مورد استفاده قرار میگیرد لورم ایبسوم متنی تستی است که در صنعت چاپ مورد استفاده قرار میگیرد لورم ایبسوم متنی تستی است که در صنعت چاپ مورد استفاده قرار میگیرد

ادامه مطلب